TURKISH SULTANS POSTAL STAMP

OSMANLİ SULTANLARI PULUOSMANLİ SULTANLARI PUL KOLEKSİYONU
PTT tarafından oluşturulan ilk Osmanlı sultanından sonuncuya kadar, Bu Nadide Pullar Türkiye’de sadece birkaç koleksiyoncunun koleksiyonunda yer almaktadır. Bu Nadide pulları piyasada bulmak zor olsa da zaman zaman internet üzerinden ve açık arttırma sayesinde onlara ulaşabiliriz. Oldukça pahalı olan bu pulların piyasada çakmaları da vardır. Tüm koleksiyoncuları uyarmak istiyorum ve size bu mükemmel pul koleksiyonunun fotoğraflarını göstermek istiyorum.

TURKISH SULTANS POSTAL STAMP
Created by the PTT, for the first Ottoman sultan ’till the last one, these recherche stamps located only a limited collector’s collection in Turkey. Even though it’s hard to find these stamps on the market, from time to time, over the internet and thanks to the public auction we can reach them. Which is quite expensive these stamps, there are fakes ones on the market. I just want to warn all the collectors, and I want to share for you the picture of these awesome stamps collection.

OSMANLİ SULTANLARI PULU

OSMANLİ SULTANLARI PULU

2 thoughts on “TURKISH SULTANS POSTAL STAMP

  1. Ben teşekkurederim arkadaşım sayfamı ziyaret ettiğiniz için .bende sizin blog sayfanızı ziyaret ettim özgün ve güncel makaleleriniz var başarılar dilerim iyi yayınlar blogunuzu takipteyim

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s