UFTADE MOSQUE ÜFTADE CAMİİ

ÜFTADE CAMİİ
Celveti Tarikatı Şeyhlerinden Üftade Mehmed Muhyiddin Hazretleri tarafından 1527 yılında
BURSA UFTADE MOSQUE ÜFTADE CAMİİyaptırılmıştır 1855 depreminde Caminin zarar görmesi üzerine Bursa Kadısı İbrahim Sadettin Efendi’den alınan izin ile tamamen yıkılmış ve ziyaret için Bursa’ya gelen Serasker Hasan Rıza Paşa tarafından 1866 yılında yeniden ve günümüzdeki plan şemasında inşa edilmiştir Cami asıl ibadet mekanı ve son cemeaat yeriyle birlikte Dikdörtgen planlıdır asıl ibadet mekanı içde Dört ahşap sütun üzerine oturan Kurşun kaplı bir Kubbe ile örtülüdür son Cemaat yeri üç bölümdür Camii 1686-1770-1866-1892-1969-2004 yıllarında Onarım görmüştür..

UFTADE MOSQUE
ÜFTADE CAMİİThis mosque was built in 1572 by Üftade Mehmed Muhyiddin one of the sheikhs of the religious celveti order having sustained damage in the  1855 earthquake it was completel torn down with permission of Bursa Kadhı İbrahim Sadeddin Efendi and reopened in 1866 by Hassan Rıza Pasha minister defence who came to Bursa for avisit it then was built wiyh the today’s ground plan This Mosque its main prayer hall together with its portico for latecomers is built with a rectangular plan the main prayer hall is covared with a lead plated dome which on the in side sits on four timber columns This structure’s portico for latecomers consist of there sections This Mosque was renovated in 1686-1770-1866-1892 and in 1969 as well as in 2004..

ÜFTADE CAMİİ

ÜFTADE CAMİİ

One thought on “UFTADE MOSQUE ÜFTADE CAMİİ

  1. Üftade efendi camisine gittim diye hatırlıyorum ama resimler kısıtlı olunca tam emin olamadım. Geniş acı ve kapsayıcı resim olsaydı belki çıkarabilirim ayrıca bu kısa ve güzel bilgilendirme için teşekkür ederiz eserlerimize sahip çıkılması dileği ile…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s